054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס
מה הסיכוי שלי לחלות באנדומטריוזיס?
באופן בסיסי הסיכוי של כל אישה בגיל הפוריות לחלות באנדומטריוזיס עומד על כ- 15%. הסיכון גובר משמעותית אם ישנה היסטוריה משפחתית של המחלה. עוד יכולים לעלות את הסיכון: טיפולים הורמונאליים, מבנה רחם לא רגיל, ווסתות כבדות במיוחד עם דימום מוגבר, ווסתות שהחלו בגיל צעיר יחסית וכן משקל עודף.
  החשד שאישה סובלת מאנדומטריוזיס עולה בדרך כלל עם הופעה של אחד או יותר מתסמיני המחלה שתוארו למעלה. האיבחון הוא לעיתים מורכב ודורש התייעצות עם רופא מומחה. הרופא יערוך לאישה תשאול מדויק, בדיקה גניקולוגית, בדיקות הדמייה מתאימות ובדיקות מעבדה לפי הצורך. במקרים שבהם מתקשים להגיע לאבחנה ברורה אך החשד להמצאות המחלה הוא גבוה, יש אפשרות לביצוע לפרוסקופיה אבחנתית לצורך אבחון המחלה.
  האם אוכל להיכנס להריון וללדת?
  התשובה היא כן! ראשית נאמר, כי אין הכרח שמוקדי האנדומטריוזיס יפריעו את המהלך התקין של תהליך ההתעברות. ישנן נשים הסובלות מהמחלה ונכנסות להריון בקלות, במהירות, וללא צורך בתמיכה רפואית. נשים אחרות, הסובלות מאנדומטריוזיס ואי פריון נזקקות לעיתים לטיפול ניתוחי אשר יאפשר להן להרות באופן ספונטני.
   חלקן נעזרות בטיפולי פוריות והפריות חוץ גופיות. טיפולים אלה מאפשרים לנשים להשיג הריון. הסיכוי שאשה עם אנדומטריוזיס לא תכנס להריון בכלל, למרות כל הטיפולים, הינו נמוך ביותר.
   האם אוכל להרפא לחלוטין מאנדומטריוזיס?
   כן, ניתן להרפא מאנדומטריוזיס! טיפולים כירורגיים מקיפים, יכולים בחלק מן המקרים, למגר את כל מוקדי המחלה. אולם, ב- 20% מן החולות ניראה לעיתים חזרה של המחלה כעבור זמן. טיפולים התרופתיים בלבד אינם מסוגלים למגר את מוקדי האנדומטריוזיס. הם גורמים לדיכוי שלהם בלבד ולהפחתת הדלקת. ישנם לעיתים, מצבים נדירים שבהם מוקדי אנדומטריוזיס נסוגים מעצמם. ברוב הנשים לאחר גיל הפוריות יש נסיגה של מוקדי המחלה, ובדרך כלל היעלמות מוחלטת של התסמינים שלה.
   האם חייבים לטפל באנדומטריוזיס?
   התשובה היא לא תמיד. כ- 10% מנשים עם אנדומטריוזיס תהיינה חסרות תסמינים והמחלה תתגלה אצלן באופן מקרי, במהלך בדיקה שיגרתית או במהלך ניתוח מסיבה אחרת. במקרים כאלה, מומלץ להשלים בירור מלא של אנדומטריוזיס, על מנת לוודא שאין פגיעה באברים שכנים. יש להמשיך במעקב רפואי רציף וקבוע, אולם אין חובה לטפל בשלב זה במחלה. הבחירה לטפל או לא לטפל היא פרטנית לכל מטופלת ומתקבלת לאחר איבחון מקיף והערכה רפואית.
   מדוע אנדומטריוזיס גורם לכאבים בזמן יחסי מין?
   כאשר מוקדי האנדומטריוזיס ממוקמים באזור האגן ייתכנו כאבים בזמן קיום יחסי מין, ובפרט בעת חדירה עמוקה. הכאבים נגרמים מכמה סיבות:
    1. כתוצאה ממגע ישיר עם נגעי האנדומטריוזיס.
    2. בתוך המוקדים מעורבים קצוות עצבים לא סדירים, הרגישים לכאב.
    3. התגובה הדלקתית גורמת להפרשת חומרים מעוררי כאב.
    הכאבים מתבטאים בדרך כלל ככאבים עמוקים במהלך יחסי המין ולעיתים נמשכים גם לאחר סיום המגע המיני. לעיתים קרובות טיפול תרופתי איננו משפר את הכאבים, במגע מיני, ולכן ניתוח לכריתת מוקדי האנדומטריוזיס הינו טיפול הבחירה במקרים אלו. אצל חולות אנדומטריוזיס שסובלות גם מכיווץ שרירי רצפת האגן כתוצאה מכאב כרוני, נראה לעיתים גם כאבים שטחיים בפתח הנרתיק. במקרים כאלה החולות תוכלנה להסתייע בפיזיותרפיה של שרירי רצפת האגן.
    מדוע אנדומטריוזיס גורם לכאבים בזמן מחזור?
    אנדומטריוזיס הוא מצב שבו תאי רירית הרחם (התאים האנדומטריאליים) נודדים אל מחוץ לרחם ועוברים השרשה מחודשת באיברי הבטן והאגן. מוקדי האנדומטריוזיס הללו יוצרים תהליך דלקתי מקומי וגורמים להדבקויות. התהליך הדלקתי כרוך בעלייה בכמות תאי הדלקת באזור המוקדים, תאי הדלקת משחררים חומרים שונים כמו פרוסטגלנדינים, שמעוררים תחושת כאב.
     כמו כן באיזור המוקדים יש תהליכי הרס של הרקמה המקומית, בניית תאי עצב לא תקינים, והווצרות של דימומים (כשם שתאי רירית הרחם מדממים בזמן הווסת, כך נוהגים גם תאי האנדומטריוזיס). כל אלה יחד יכולים לגרום לכאבים, לפעמים עזים ביותר. בכל חודש, בזמן הווסת החודשית המוקדים הללו מדממים, הצטברות  הדם באיזור חלל הבטן והאגן, גורם לתגובה של כאב מקומי שוב ושוב כל חודש מחדש. כאשר הנגעים מפושטים ונרחבים עם הדבקויות רבות, לעיתים יכולים הכאבים להפוך לכרוניים.
     האם אנדומטריוזיס יכול להפוך לגידול סרטני?
     אנדומטריוזיס יכול באופן נדיר להפוך לגידול סרטני. כ - 15%-10% מאוכלוסיית הנשים בגילאי הפריון סובלת מאנדומטריוזיס, עם זאת, רק באחוז אחד מנשים עם ציסטות אנדומטריומות, יש סיכוי שהציסטה היא ממאירה (סרטנית). מחקרים הראו כי הסיכוי של אישה הסובלת מאנדומטריוזיס לפתח ממאירות שחלתית גבוהה פי 2 ביחס לסיכוי של אישה ללא אנדומטריוזיס.
     האם אנדומטריוזיס היא מחלה גנטית?
     אנדומטריוזיס הינה מחלה עם מרכיב גנטי משפחתי. כלומר, ישנה עלייה בשכיחות המחלה בקרב קרובות משפחה מדרגה ראשונה. עד היום לא התגלה גן מסויים האחראי למחלה, אולם ידוע כי אם לאישה יש אנדומטריוזיס אז הסיכוי שאחותה או ביתה ילקו בה גם הן, עולה עד פי 7.