כריתת שרירנים בפתיחת בטן

כריתת שרירנים בפתיחת בטן היא הגישה המסורתית לביצוע כריתת שרירנים. בשל העובדה שהניתוח כולל פתיחה של הבטן, פעמים רבות נשתדל לבחור שיטות ניתוח אחרות כמו היסטרוסקופיה או הגישה הלפרוסקופית. עם זאת, ישנם מקרים בהם לא יהיה מנוס מלבחור בכריתת שרירנים בפתיחת בטן. 

במרבית המקרים, נבחר לבצע כריתת שרירנים בפתיחת בטן במידה ונתגלה כי רחמה של המטופלת הוא גדול במיוחד או רחב מן הממוצע. בנוסף, נבחר בשיטה זו במידה והאישה סובלת מכמות גדולה של שרירנים ברחב, ולא משרירנים בודדים. פתיחת הבטן תאפשר לנו לגשת לכל השרירנים בצורה הנוחה ביותר, ובהתאם גם להסירם ביתר קלות.

חשוב לדעת כי הניתוח נעשה בהרדמה כללית והוא אינו אמור להימשך זמן רב במיוחד. במהלך הניתוח, נבצע חתך רוחבי או אורכי בדופן הבטן התחתונה, כך שנוכל לקבל גישה אידיאלית אל אזור הרחם בכלל ואל השרירנים בפרט. לאחר ביצוע החתך, נחלץ את השרירנים מתוך הרחם ונסגור את הרחם בתפרים. בסופו של הניתוח, נסגור גם את הבטן בתפרים ונשלח את המטופלת להתאוששות.

בדומה לניתוחי רחם אחרים, גם כאן מיומנותו של המנתח משחקת תפקיד חשוב. על מנת לוודא שהרחם מתאושש במהירות מהניתוח ומאבד כמה שפחות דם, חשוב לבצע את הניתוח בצורה המוקפדת והמדוקדקת ביותר, כזו שתפגע כמה שפחות ברקמות הרחם ותאפשר למטופלת לחזור במהרה לשגרה, וגם להרות בעתיד אם היא תרצה בכך.