כריתה וגינאלית

כריתה וגינאלית היא אחת הדרכים המקובלות לביצוע כריתת רחם, בעיקר בזכות הפגיעה המועטה שלה ברקמות הגוף. בעוד ששיטות כריתה אחרות, כמו כריתה בפתיחת בטן, הן בעלות סבירות גבוהה יותר לפגוע בצורה כלשהי ברקמות הבטן, השיטה הוגינאלית מבצעת את אותה פעולה בפגיעת רקמות פחותה. בשיטת כריתה זו זמן ההחלמה קצר יותר והסיכוי לסיבוכים בעת הניתוח יורד משמעותית.

נבחר בשיטת כריתה וגינאלית במקרים של צניחת רחם. במקרים אלו, הרחם נמצא בתוך חלל הנרתיק ויכול לבלוט מחוצה לו, מה שהופך את השיטה הוגינאלית ליעילה הרבה יותר. נהוג להשתמש בשיטה זו גם במקרים של כריתת רחם בעקבות גידולים לא ממאירים, צניחה של שלפוחית השתן או צניחה של הרקטום. חשוב לדעת כי סוג כריתה זה אינו מתאים לכל הנשים, וכי נעשה בו שימוש בעיקר במקרי אברי אגן.

הליך הכריתה הוגינאלית מתבצע באמצעות חתך קטן באזור הפנימי של הנרתיק. דרך אותו חתך, נוכל לנתק את הרחם מן הרצועות האוחזות שלו, מה שמאפשר לנו להוציא את הרחם. בנוסף, בניתוח זה ניתן לבצע תיקון של קירות הנרתיק, תופעה שקורית לעיתים בעקבות צניחה של הרקטום או שלפוחית השתן. אפשר לבצע את הכריתה בהרדמה מלאה או הרדמה אזורית, בהתאם למצבה של המטופלת ולמצבו שח הרחם.

לאחר הניתוח, נדרש אשפוז קצר של ימים בודדים. זמן ההחלמה מן ניתוח הכריתה הוגינאלית לוקח שבועות ספורים, לרוב כ-4 שבועות, ולאחר מכן ניתן לחזור בצורה הדרגתית לשגרה.