היסטרוסקופיה להוצאת גוף זר

עולם הרפואה מגדיר "גוף זר" כעצם הנמצא בתוך איבר מסוים בגוף, אך הוא אינו שייך לשם. פעמים רבות, אותו גוף זר יכול לגרום למגוון רחב של בעיות, החל מאי נוחות קלה ועד למצבים מסכני חיים. בדומה לשאר איברי הגוף, גם ברחם אנו יכולים להיתקל בגופים זרים ולא רצויים. אותם גופים זרים יכולים להוביל לבעיות פוריות, כאבים חזקים באזור הרחם והבטן התחתונה ולגרום לדלקות שונות.

פעמים רבות, נשים כלל אינן מודעות לכך שישנו גוף זר ברחמן. הן יכולות להעביר תקופות ממושכות בשגרה מלאה, עד הופעת תסמינים או ביצוע בדיקת אולטרסאונד המעלה ממצאים חשודים. במידה והבדיקה אינה חד משמעית, ניגש לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית שתנסה לאתר ולזהות את הממצא הבלתי רצוי.  

במידה ואכן מדובר בגופים זרים ברחם, לרוב מדובר גופים זרים שונים שאינם שייכים לגוף, כדוגמת התקן תוך רחמי שלא ניתן להוציא בדרך אחרת או התקן שהוצא בחלקו. 

גם במקרים אלו, היסטרוסקופיה יכולה לעזור למנתח לבצע את המשימה בצורה היעילה והבטוחה ביותר. לפני שהמנתח יקבע האם יש לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית, עליו לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית על מנת לנסות ולהבין מהי שיטת הטיפול הטובה ביותר. במידה ויתגלה כי אכן קיים גוף זר שמשבש את שגרת החיים, ייתכן והמנתח יבחר להמשיך ולטפל במצב באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית.  

הבדיקה ההיסטרוסקופית נעשית דרך צוואר הרחם. במהלכה, ננפח את הרחם על מנת שנוכל לקבל תמונה מלאה וברורה שלו. במקרים רבים, ניתן לגשת ולטפל בבעיה מיד לאחר הבדיקה. היתרון בביצוע היסטרוסקופיה הינו שזוהי פרוצדורה מהירה ויעילה, שמאפשרת טיפול בבעיה בצורה ממוקדת ולמטופלות חזרה מהירה לשגרה. 

היסטרוסקופיה ניתוחית להוצאת גוף זר הינה הליך שאינו מצריך הרדמה כללית או הכנה כלשהי מראש. תהליך הוצאת הגוף הזר משתנה בהתאם לסיטואציה ובהתאם לגוף הזר הקיים ברחם, אך בכל מקרה הדבר נעשה בסיוע ציוד זעיר. במקרים רבים, ניתן להוציא את הגופים הזרים דרך התעלה הממוקמת בצוואר הרחם, באופן זה מתאפשר למנתח לא לבצע חתכים גדולים או רחבים. 

היסטרוסקופיה להוצאת גוף זר הינה הליך מהיר יחסית הכרוך במספר נמוך יחסית של סיבוכים. עם זאת, עדיין יכולות להופיע כמה תופעות לוואי כמו כאבי בטן בדרגות כאב שונות.