היסטרוסקופיה אבחנתית

היסטרוסקופיה אבחנתית הינה הליך זעיר-פולשני במהלכו מבצעים איבחון מקיף לחלל הפנימי של הרחם, פתחי החצוצרות וצואר הרחם. ההתוויות לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית הן רבות וכוללות מקרים של חשד למבנה רחם חריג (למשל רחם דו קרני, רחם עם מחיצה), חשד לשרירנים או פוליפים בתוך חלל הרחם, חשד להידבקויות, דימום רחמי לא תקין, חשד לשארית הריונית, חשד לגוף זר ועוד.

היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת גם לבירור במקרים של אי פריון או הפלות חוזרות. בחלק מהמקרים של אי פריון או הפלות חוזרות מוצאים ממצאים פתולוגיים בהיסטרוסקופיה, ניתן לטפל בממצאים הללו וכך להגדיל משמעותית את הסיכויים להרות.

ההליך ההיסטרוסקופי האבחנתי כולל החדרה של סיב אופטי דק מאוד (בקוטר של 1.9 מ”מ ועד 4.5 מ״מ ובאורך של כ 30 ס”מ) דרך צוואר הרחם אל תוך חלל הרחם. הסיב האופטי מחובר למצלמה זעירה המעבירה את התמונה המתקבלת מחלל הרחם אל צג בחדר הניתוח. במהלך ההיסטרוסקופיה מוזרמים מים פיזיולוגיים או גז לתוך הרחם, לשם הרחבת חלל הרחם בכדי לאפשר צפייה בו.

ההליך מבוצע במרבית המקרים ללא הרדמה או אילחוש, וללא צורך בהרחבה של צוואר הרחם. נשים רבות מתארות תחושה של אי נוחות קלה במהלך ההליך, אי נוחות שמזכירה במעט כאבי ווסת קלים. אולם בדרך כלל, ההליך אינו גורם לכאבים משמעותיים לא במהלכו ולא אחריו. כאשר נמצאים בהיסטרוסקופיה ממצאים פתולוגיים, ניתן, במקרים רבים, לטפל בממצאים באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית.

היסטרוסקופיה אבחנתית היא הליך קצר יחסית, המבוצע בדרך כלל במסגרת מרפאה, אינו דורש אשפוז ולאחריו המטופלת משתחררת מיד לביתה. החזרה לשיגרה הינה מיידית עם אחוז סיבוכים נמוך מאד.