054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

שרירנים ברחם

היסטרוסקופיה לכריתת שרירן ברחם (מיומה)
האם להתפתחות שרירנים ברחם ישנו רקע גנטי?
התשובה היא כן. ידוע על נטייה לפתח שרירנים אצל נשים בעלות היסטוריה משפחתית של שרירנים. כלומר אצל מי שבנות משפחתה מדרגה ראשונה (שאימה, ביתה, או אחותה) סובלות משרירנים. השכיחות אצל בעלות היסטוריה משפחתית להופעה של שרירנים היא פי 2.5 ביחס לנשים שאינן בעלות היסטוריה משפחתית כזו. ישנו רקע גנטי משפחתי, אולם לא ידוע על גן ספציפי שאחרי על התפתחות שרירנים.
האם שרירן ברחם יכול להפוך לממאיר?
התשובה היא כן, אולם בחלק קטן מן המקרים. שרירנים הם גידולים שפירים (שאינם ממאירים) שב 0.1%-0.5% מהמקרים (כלומר כל 1-5 לאלף מקרים) הופכים ממאירים, בשלב כלשהוא של התפתחותם. קשה לאבחן שרירן ממאיר, ולא ניתן באמצעות הדמייה או בדיקת דם לזהות בבוודאות מוחלטת כי מדובר במצב ממאיר. כאשר מבצעים ניתוח לכריתה של השרירן, נשלחת הרקמה לביצוע ביופסיה על מנת לשלול את הסיכוי הקטן שאכן מדובר בגידול ממאיר.
למי יש סיכון גבוה יותר לפתח שרירנים ברחם?
הרפואה כיום אינה יודעת במדוייק מה הסיבה להתפתחות שרירנים. אולם מחקרים שונים מצאו קשר בין מאפיינים מסויימים של המטופלת להופעה של שרירנים. ראשית, חשוב לומר, כי במרבית המקרים שרירנים מופיעים אצל נשים בגיל הפוריות. זאת, בשל ההשפעה ההורמונאלית על התפתחות השרירנים.
  מאפיינים נוספים המצביעים על קבוצות סיכון של נשים לפתח שרירנים הם:
   • סיפור משפחתי ונטייה גנטית
   • מוצא אפרו-אמריקאי (נשים ממוצא זה בעלות סיכוי של עד פי שלושה לפתח שרירנים ברחם)
   • משקל יתר או שיגרת פעילות גופנית מועטה
   • נשים שקיבלו את מחזור הווסת שלהן בגיל צעיר
   • נשים שעדיין לא ילדו
   • חשיפה מוגברת להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, למשל במהלך טיפולי פוריות
   • טיפולים כירורגיים ברחם כמו ניתוח או גרידה
   האם חייבים לטפל בשרירן ברחם?
   התשובה תלוייה במאפיינים הספציפים של כל מטופלת, מצבה, הרקע וההיסטוריה הרפואיים שלה. אם השרירנים ברחם אינם סימפטומטיים והאישה אינה סובלת מהם היא איננה זקוקה לטיפול, אלא למעקב בלבד.
    אם השרירן גורם לתסמינים אך האישה אינה מתכננת להרות בקרוב יש בהחלט מקום לשקול דחיית ההתערבות הניתוחית ולנסות לפני כן טיפול תרופתי לסימפטומים השונים כגון דימום מוגבר, כאבים בבטן והאגן ועוד. כמובן שהאישה תצטרך להיות במעקב רציף אחר מצב השרירנים. כמובן שאם הטיפול התרופתי לא יהיה יעיל או שהמטופלת מעוניינת להרות יהיה צורך בטיפול ניתוחי לשרירנים.