03-7946444 03-7946444 Phone Number Phone Number
03-7946444Phone Number

ציסטה בשחלה

ציסטה בשחלה
ציסטה שפירה יכולה להפוך לממאירה?
ציסטות תפקודיות אינן יכולות להפוך לממאירות. בין הציסטות הפתולוגיות ישנו אחוז נמוך של ציסטות שהן ממאירות. כלומר באחוז קטן של הציסטות השפירות אנו נראה הופעת גידול ממאיר. זוהי הסיבה למעקב אחרי ציסטות ולהמלצה לשקול כריתת הציסטה כאשר ישנו חשד לציסטה מורכבת.
מה הסיכוי שציסטה תחזור לאחר ניתוח להוצאת ציסטה?
ציסטות פיזיולוגיות "באות והולכות". הן בדרך כלל לא מפריעות לאישה ולעיתים אינן מאובחנות כלל, כך שהן חוזרות לאורך תקופת הפריון באין מפרע. ציסטות שאינן תפקודיות, חוזרות בממוצע אצל 15% מהמטופלות.
האם יש קשר בין גלולות למניעת הריון לבין ציסטה בשחלה?
כן, יש קשר בין גלולות למניעת הריון וציסטות בשחלה, והקשר הוא הפוך - אצל נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון, אנחנו רואים פחות ציסטות בשחלה. הגלולות מונעות הופעת ציסטות תפקודיות, אך אינו מונע הופעת ציסטות פתולוגיות. גלולות למניעת הריון ניתנות לעיתים כטיפול תרופתי שמרני לצורך כיווץ הציסטות וזירוז התהליך הטבעי של התנוונותן.
האם יש קשר בין טיפולי פוריות לציסטה בשחלה?
כן. ציסטות נוצרות לעיתים בשל השימוש בתכשירים הורמונאליים בתהליך טיפולי הפוריות. ציסטות שחלתיות המופיעות עקב טיפולי פוריות הן בדרך כלל ציסטות תפקודיות הנעלמות מעצמן. לעיתים הופעה של ציסטות במהלך טיפולי פוריות יכולה לגורם לשחלות מאד מוגדלות ובכך לסיבוכים הקשורים לציסטות, כגון שיזור, קרע או דימום מהשחלה או מהציסטה. במקרים אלו יהיה צורך לעיתים בלפרוסקופיה ניתוחית דחופה.
איך מטפלים בציסטה בשחלה אחרי הלידה?
בשל השינויים ההורמונאליים המאפיינים את התקופה שלאחר הלידה, ובפרט אצל נשים שבוחרות להניק את תינוקן, הטיפול בציסטה בשחלה לאחר הלידה יכלול בדרך כלל מעקב בלבד. רק במקרים דחופים תתבצע התערבות כירורגית.
  ניתן לבצע הליך לפרוסקופי מייד לאחר הלידה, אולם אם ניתן לדחות את הטיפול, עדיף. מומלץ לקבוע את ההליך לשלושה חודשים לאחר הלידה. נשים מניקות לא תקבלנה טיפולים הורמונאליים או גלולות משולבות למניעת הריון (אסטרוגן ופרוגסטרון), מפני שאלה פוגעים בכמות החלב.
  איך מטפלים בציסטה בשחלה בזמן הריון?
  במהלך ההריון הטיפול הניתוחי בציסטות הוא ע״י לפרוסקופיה. עם זאת אנו מעוניינים להמנע ככל האפשר מניתוח בזמן ההריון, לכן יש מס׳ שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני ההחלטה על ניתוח.
   ראשית חשוב להגיע לאבחנה משוערת לגבי סוג הציסטה לפני ההחלטה לנתח. כמו כן לגודל יש משמעות, בציסטה גדולה מ- 5 ס״מ יש עליה בסיבוכים במהלך ההריון ועל כן נשקול לנתח בכל זאת. כמובן שבכל חשד לממאירות אנו נרצה לנתח מוקדם ככל האפשר. במקרים אותם חייבים לנתח נשאף לבצע את הניתוח סביב שבועות 11-13 להריון מאחר וגודלו של הרחם עלול להקשות על הניתוח בשבועות מאוחרים יותר.
   איך מטפלים בציסטה בשחלה לאחר גיל המעבר?
   כל ממצא ציסטי חדש אצל אישה שעברה את גיל המעבר מצריך בירור, עקב שכיחות גבוה יותר של סרטן השחלה. ברוב המקרים אם מופיע ממצא ציסטי חדש אצל אישה לאחר גיל המעבר, יש צורך בניתוח לכריתת שחלות. זה נכון במיוחד אם מראה הציסטה באולטראסאונד הינו מורכב. כלומר ציסטה עם ממצאים נוספים בתוכה כגון מחיצות, איזורים סולידים או נוזל שאינו צלול.
   איך אפשר למנוע היווצרות של ציסטה בשחלה?
   לא ניתן למנוע הווצרות של ציסטה פתולוגית. אך ניתן למנוע התפתחות של ציסטות תפקודיות, ע״י נטילת גלולות למניעת הריון, אשר מפסיקות זמנית את תהליך הביוץ. אם אין ביוץ לא יכולה להתפתח ציסטה תפקודית.
   מתי כן חייבים לטפל בציסטה בשחלה?
   אם האישה סובלת בסימפטומים כתוצאה מהציסטה אזי כדאי לשקול ניתוח על מנת להקל על הסימפטומים. לדוגמא: אם האישה סובלת מכאבים כרוניים, כאבים עזים בזמן המחזור החודשי או כאבים בזמן קיום יחסי מין. אם היא חשה אי נוחות, נפיחות או לחץ באיזור הבטן התחתונה, אם ישנן הפרעות ביציאות, עצירות כרונית או הפרעות במתן שתן, מומלץ לגשת לאיבחון גניקולוגי על מנת לשקול אפשרות של ניתוח.
    כמו כן חובה לנתח כאשר ציסטה פתולוגית גדולה מ- 5 ס״מ וכאשר טיב הציסטה לא ברור ויש חשד לממאירות
    האם תמיד חייבים לטפל בציסטה בשחלה?
    לא חייבים לטפל בכל ציסטה. ישנן ציסטות מסוג הציסטות התפקודיות שיעלמו מעצמן ללא צורך בהתערבות, לאחר שניים עד שלושה מחזורים (כלומר חודשיים שלושה, בדרך כלל). גם בציסטות פתולוגיות שפירות יש מצבים בהם אפשר לעקוב בלבד. מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא נשים על מנת לקבל החלטה האם יש צורך לנתח או אפשר לעקוב בלבד.