054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

כריתת רחם

לפרוסקופיה לטיפול בשרירנים
כמה זמן לוקח “לחזור לשיגרה” אחרי ניתוח לכריתת רחם?
תהליך ההחלמה הוא שונה מאישה לאישה ותלוי גם במצבה הרגשי לאחר הניתוח, וגם בסוג הניתוח שעברה. ההתאוששות מכריתת רחם לפרוסקופית אורכת בין שבועיים לחודש, עד חזרה מלאה לתפקוד.
  בניתוחי כריתת רחם בפתיחה מלאה של הבטן זמן ההחלמה הוא ארוך הרבה יותר. בניתוחים וגינאליים המתבצעים בעיקר במקרים של צניחת רחם, זמן ההחלמה דומה לכריתת רחם לפרוסקופית. בכל מקרה, ידרשו כשבועיים ימים של התאוששות ומנוחה לאחר הניתוח. אסור לעסוק בספורט בחודש הראשון לאחר הניתוח, ואסור לקיים יחסי מין כ-8 שבועות לאחר ניתוח של כריתת רחם מלא.
  האם אסבול מ”מצבי רוח” לאחר כריתת הרחם?
  אם כריתת הרחם אינה כוללת כריתה של השחלות, אינך צפויה לחוות שינויים במצב ההורמונאלי שנובעים מההליך שעברת. עם זאת, יש נשים שחשות עצב לאחר כריתת הרחם, מסיבות רגשיות בעיקר. במקרים שבהם גם השחלות נכרתות אצל מטופלות בגילאי הפוריות, צפוי שינוי במאזן ההורמונאלי וחשוב להיערך בהתאם (למשל על ידי מתן תמיכה הורמונאלית בדומה לתמיכה הניתנת בגיל הפסקת הווסת).
  האם נכרות רק את הרחם?
  יש מס׳ שיטות לכריתת הרחם. בד״כ כריתת רחם תתבצע עם כריתת צואר הרחם. ניתוח זה נקרא כריתת רחם מלאה וזה הניתוח השכיח יותר כיום. ניתן לבצע גם כריתת רחם תת שלמה, כלומר ללא כריתת צואר הרחם. שיטת כריתת הרחם תותאם לכל מטופלת על פי מאפייניה האישיים ומצבה הרפואי.
   לגבי כריתה של השחלות בנוסף לרחם, יש לדון על כך עם כל מטופלת לחוד. יש יתרון בהשארת השחלות, מכוון שיש תועלת בהפרשת ההורמונים מהן עד גיל 55-60. מאידך הוצאת השחלות תמנע סרטן בעתיד. לגבי החצוצרות, הגישה כעת היא להוציא אותן מכיוון שתפקידן מסתיים לאחר כריתת הרחם והוצאתן מורידה את השכיחות לסרטן.
   האם הליך כריתת הרחם חייב להיות בניתוח שיכלול פתיחת בטן?
   ממש לא! ניתן כיום לבצע ניתוח זעיר פולשני של כריתת רחם בשיטה לפרוסקופית. בהליך, שיבוצע בהרדמה, נחדיר כלי ניתוח דרך נקבים זעירים בדופן הבטן, ננתק בזהירות את הרחם ממקומו, ונוציא אותו בשלמותו או בחלקים, דרך הנרתיק או דרך הנקבים שבבטן.
   מתי נכון לשקול כריתת רחם?
   כריתת רחם הינה הליך כירורגי שאין להתייחס אליו בקלות ראש, גם לא אצל נשים לאחר גיל המעבר. נשקול כריתת רחם במצבים כמו דימום חזק בין הווסתות הגורם לכאבים או לאנמיה, רחם שרירני שלא מגיב לטיפולים אחרים, מוקדי אנדומטריוזיס המערבים את הרחם, צניחת רחם, גידולים ממאירים ברחם או באיברים הסמוכים לו (שחלות, חצוצרות, צוואר הרחם) ועוד. אצל נשים בגילאי הפוריות שעוד מקוות להרות, חשוב למצות את כל האפשרויות בטרם שוקלים כריתת רחם.