054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

היסטרוסקופיה להפרדת הידבקויות ברחם

היסטרוסקופיה להפרדת הידבקויות ברחם

היסטרוסקופיה להפרדת הידבקויות ברחם

הידבקויות בחלל הרחם הן רקמת צלקת הנוצרת בחלל הרחם כחלק מתהליך ההחלמה של רקמת רירית הרחם ושריר הרחם כתוצאה מפגיעה ברקמה בחלל הרחם. בכל תהליך של ריפוי פצע יש למעשה הדבקות שלל רקמה.

הדוגמא הפשוטה ביותר היא חתך בעור, חלק מתהליך הריפוי הפצע הוא הדבקות של צד אחד של חתך לצד שני. תהליך דומה יכול לקרות בכל איבר בגוף. בחלל הרחם לאחר פציעה של הרקמה בחלל הרחם בזמן תהליך הריפוי יתכן מצב שבו צד אחד של בחלל ידבק לצד שני.

בד”כ בשביל שזה יקרה צריכה להיות פגיעה משמעותית ברירית הרחם וחשיפה משמעותית של רקמת שריר הרחם שנמצאת מתחת לשריר. מצבים בהם ניתן לראות הדבקויות הן לאחר ניתוח בחלל הרחם, התערבות תוך רחמית או זיהום ברחם, גרידהאו הוצאה של שיירי שליה. המצב השכיח היותר הינו שילוב של זיהום בחלל הרחם עם התערבות רחמית או שארית הריונית.

הידבקויות ברחם עלולות לגרום לקושי משמעותי בכניסה להריון, בראש ובראשונה עקב פגיעה ברירית הרחם, חסימת פתחי חצוצרות, חסימת צואר הרחם, פגיעה משמעותית בחלל הרחם. הן יכולות להיות קשורות למצב של הפלות חוזרות וחוסר הצלחה של טיפולי פריון. בנוסף, הידבקויות עשויות לגרום למיעוט פתולוגי של דימום ווסתי, בד”כ ע לרקע של פגיעה רירית הרחם.

מצב בו ישנן הדבקויות משמעותיות בחלל נקרא תסמונת אשרמן. יכולה להיות תסמונת אשרמן חלקית בו ישנה הדבקויות חלקית של החלל או תסמונת אשרמן מלאה שאר בה יש פגיעה מלאה בחלל. בזו בד”כ לא יהיה דימום ווסתי או שהוא יהיה קל ביותר.

האיבחון של הידבקויות פתולוגיות בחלל הרחם יכול להיעשות באמצעות צילום רחם או לעיתים גם בבדיקת אולטרה סאונד, אולם הדרך היעילה והמדוייקת ביותר לאיבחון ההידבקויות, מיקומן ומצבן, היא היסטרוסקופיה אבחנתית.

באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית ניתן להפריד הידבקויות ברחם. מדובר בהליך קצר יחסית (בדרך כלל עד שעה), מבוצעת בהרדמה כללית או ללא הרדמה וללא צורך באישפוז. במהלך ההיסטרוסקופיה יוחדר היסטרוסקופ ניתוחי דרך צוואר הרחם אל חלל הרחם. חשוב לבצע הפרדת הידבקויות בעדינות תוך חשיפת רירית הרחם לזהות את החלל הרחם, ללא גרימת נזק לדפנות הרחם ולחלל הפנימי או החיצוני לרחם.

ההחלמה מההליך היא קצרה וצפויה לקחת עד שלושה ימים. כאשר ההליך מבוצע על ידי רופא מנוסה, הסיכוי לסיבוכים מופחת משמעותית. סיבוכים אפשריים הינם כמו בכל היסטרוסקופיה, נציין כי לאור פגיעה מבנית בחלל הרחם, יש מעט יותר שכיחות של נקב של הרחם בהפרדת הדבקויות.

הטיפול ההיסטרוסקופי להפרדת הידבקויות ברחם עשוי לשפר משמעותית את הסיכוי להרות אצל מטופלות פריון.