054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

היסטרוסקופיה אבחנתית

היסטרוסקופיה אבחנתית

היסטרוסקופיה אבחנתית היא הליך זעיר-פולשני במהלכו מבצעים איבחון מקיף לחלל הפנימי של הרחם, פתחי החצוצרות וצואר הרחם. ההתוויות לביצוע היסטרוסקופיה אבחנתית הן רבות וכולל במקרים של חשד למבנה רחם חריג (למשל רחם דו קרני, רחם עם מחיצה), חשד לשרירנים או פוליפים בתוך חלל הרחם, חשד להידבקויות ועוד.

היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת גם לבירור במקרים של אי פריון או הפלות חוזרות. בחלק גדול מהמקרים של אי פריון או הפלות חוזרות מוצאים ממצאים פתולוגיים בהיסטרוסקופיה, ניתן לטפל בממצאים הללו וכך להגדיל משמעותית את הסיכויים להרות.

ההליך ההיסטרוסקופי האבחנתי כולל החדרה של סיב אופטי דק מאוד (בקוטר של 1.9 מ”מ ועד 4.5 מ״מ ובאורך של כ 30 ס”מ) דרך צוואר הרחם אל תוך חלל הרחם. הסיב האופטי מחובר למצלמה זעירה המעבירה את התמונה המתקבלת מחלל הרחם אל צג בחדר הניתוח. במהלך ההיסטרוסקופיה מוזרמים מים פיזיולוגיים או גז לתוך הרחם, לשם הרחבת חלל הרחם בכדי לאפשר צפייה בו.

ההליך מבוצע במרבית המקרים ללא הרדמה או אילחוש, וללא צורך בהרחבה של צוואר הרחם. נשים רבות מתארות תחושה של אי נוחות קלה במהלך ההליך, אי נוחות שמזכירה במעט כאבי ווסת קלים. אולם בדרך כלל, ההליך אינו גורם לכאבים משמעותיים לא במהלכו ולא אחריו.

כאשר נמצאים בהיסטרוסקופיה ממצאים פתולוגיים, ניתן במקרים רבים לטפל בממצאים באמצעות היסטרוסקופיה ניתוחית.

היסטרוסקופיה אבחנתית היא הליך קצר יחסית, המבוצע בדרך כלל במסגרת מרפאה, אינו דורש אשפוז ולאחריו את משתחררת מיד לביתך. החזרה לשיגרה הינה מיידית עם אחוז סיבוכים נמוך מאד.