03-7946444 03-7946444 Phone Number Phone Number
03-7946444Phone Number

לפרוסקופיה

לפרוסקופיה
מהם החסרונות של ההליך הלפרוסקופי?
מבחינת המטופלת אין חסרון בביצוע לפרוסקופיה על פני פתיחת בטן. אולם עבור המנתח זהו ניתוח מורכב יותר. בלפרוסקופיה אין אפשרות לגעת ישירות ברקמה אלא רק באמצעות המכשירים, עובדה שגורמת למנתח לאבד את תחושת המגע עם הרקמה ובכך מקשה עליו כי הוא מאבד מימד חשוב בניתוח. כל החסרונות הללו מתבטלים עם רכישת נסיון בסוג זה של ניתוחים.
האם עדיף לשקול הליך לפרוסקופי על פני ניתוח בפתיחת בטן?
בוודאי! ישנם מקרים שבהם ההליך הלפרוסקופי לא מתאפשר. לדוגמה, אצל נשים עם חשד לממאירות או אצל נשים עם ממצאים מאד גדולים, או בנשים עם הדבקויות רבות מאד בבטן. אולם, כאשר ההליך הלפרוסקופי אפשרי הוא הבחירה המועדפת. הלפרוסקופיה מציעה למטופלת דרך פחות פולשנית, עם החלמה מהירה יותר, ביחס לניתוח הכולל פתיחת בטן מלאה.
מתי נכון לשקול לפרוסקופיה?
לפרוסקופיה משמשת לאבחון וטיפול ברוב המצבים הגינקולוגים המחייבים טיפול ניתוחי, כגון שרירנים ברחם, אנדומטריוזיס, כריתת רחם, טיפול בשחלות, חצוצרות, ציסטות, הריון חוץ רחמי, הידבקויות, ועוד. הבחירה בלפרוסקופיה תלויה בסוג וגודל הממצאים, בהיסטוריה של האשה במיומנות של הצוות ועוד.
  בכל פעם שניתן לבצע לפרוסקופיה במקום פתיחת בטן, תהיה זו הבחירה המועדפת, הן מבחינת זמן ההחלמה לאחר הניתוח והן מבחינה אסטתית. לאחר בדיקה מלאה של המטופלת נוכל לקבוע האם ניתן לבצע לפרוסקופיה או יש צורך בגישה ניתוחית אחרת.
  האם הליך לפרוסקופי יסכן את הפוריות שלי?
  במרבית המקרים ההיפך הוא הנכון. ההליך הלפרוסקופי משמש למעשה לאבחון ולטיפול אצל נשים עם בעיות פוריות. למשל במצב שבו מוקדים אנדומטריוטים מפריעים לתהליך ההתעברות ולהתפתחות תקינה של הריון. ההליך הלפרוסקופי הינו הליך זעיר פולשני המאפשר ביצוע פעולות כירורגיות תוך מינימום פגיעה ברקמות הגוף.
  תוך כמה זמן אחזור לשיגרה לאחר ניתוח לפרוסקופי?
  זמן ההחלמה הוא אינדיווידואלי ומשתנה מאישה לאישה. התאוששות מלאה לאחר הניתוח וחזרה לתפקוד מלא, יארכו כשבועיים. אך יש נשים רבות שכבר אחרי שבוע חוזרות לתפקוד מלא. חשוב לזכור כי גם אם את מרגישה נפלא, אסור לך לעשות פעילות גופנית בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח. חשוב מאוד לנוח, לא להרים משקלות כבדים (גם לא ילדים...) לא להתאמץ, ולא לאפשר לשיגרה הלחוצה של חיינו "לזלוג" לתוך תקופת ההחלמה.
  מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוח לפרוסקופי, ומה הסיכוי להסתבכויות?
  הניתוח הלפרוסקופי הוא קצר ויעיל, הוא נחשב בטוח מאוד עם סיכויים נמוכים לסיבוכים. שכיחות הסיבוכים בניתוח עומדת על 1-2%. הסיבוכים כוללים את סיבוכי ההרדמה, זיהומים, שטפי דם, ופגיעה בכלי דם ורקמות במהלך הלפרוסקופיה. ישנו קשר בין מורכבות הניתוח הלפרוסקופי וניסיון הרופא המנתח ובין שכיחות הסיבוכים ולכן חשוב מאוד לבחור ברופא מנוסה.