054-8747111 054-8747111 Phone Number Phone Number
054-8747111Phone Number

היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה
אם אני מתעתדת לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית, האם אהיה חייבת לעבור עוד הליך על מנת לטפל בממצאים?
לא תמיד! היסטרוסקופיה בשיטת "ראה וטפל" (Sea & Treat) מאפשרת אבחנה וטיפול בהליך אחד, ו"מקצרת תהליכים" עבור המטופלת. ההליך מבוצע ללא הרדמה וללא הכנות מיוחדות. היסטרוסקופיה בשיטת "ראה וטפל" דורשת מיומנות גבוהה מצד הרופא המנתח, כמו גם כלי ניתוח חדשניים וזעירים במיוחד. כתוצאה מכך לא בכל המוסדות הרפואיים בהם מבוצעות היסטרוסקופיות ניתן לבחור בשיטה זו.
כמה זמן אורך ההליך?
היסטרוסקופיה אבחנתית היא הליך קצר שנמשך דקות בודדות וברוב המקרים נעשה ללא הרדמה. לאחר ההליך המטופלת מוזמנת לחזור לשיגרת יומה באופן מיידי.
  היסטרוסקופיה ניתוחית משמשת לטיפול בשרירנים, פוליפים, מחיצה ברחם, הידבקויות, שארית הריון ועוד. היסטרוסקופיה ניתוחית אורכת כ- 20 דקות לרוב. כאשר היא מבוצעת בהרדמה, לאחר ההתאוששות מההרדמה המטופלת משוחררת לביתה וחוזרת לתפקוד תוך יומיים. במידה והיא נעשית ללא הרדמה ההתאוששות היא מיידית והאשה משתחררת מיד לאחר הפעולה.
  האם היסטרוסקופיה תפריע לי להיכנס להריון או תפגע בפוריות שלי?
  לא. ההליך ההיסטרוסקופי מציע אפשרות זעיר פולשנית לאבחון ואפילו לטיפול בפתולוגיות ברחם. ההליך הנו בעל סיכויים נמוכים לסיבוכים ביחס לניתוחי פתיחת בטן, ובמרבית המקרים הליכים היסטרוסקופיים מגדילים את הסיכוי להרות ולא פוגעים בסיכוי זה.
  האם זה כואב?
  בהיסטרוסקופיה אבחנתית תיתכן תחושת אי נוחות קלה במהלך ההיסטרוסקופיה, ולעיתים לחצים קלים בבטן התחתונה. זו תחושה קלה שחולפת כמעט מיד ולכן היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת ללא הרדמה ברוב המקרים.
   היסטרוסקופיה ניתוחית יכולה להיות מלווה באי נוחות קלה או בכאבים יותר משמעותיים בהתאם לסוג הפתולוגיה המטופלת. לדוגמא, הפרדת הדבקויות היסטרוסקופית לרוב מלווה באי נוחות קלה בלבד וניתן לבצעה ללא הרדמה. לעומת זאת בהיסטרוסקופיה לכריתת שרירן הכאבים הם משמעותיים הרבה יותר ולכן ניתוח זה יש לבצע תחת הרדמה.
   מה ההבדל בין היסטרוסקופיה לצילום רחם?
   צילום רחם הינו הליך בו מזריקים חומר ניגוד אל תוך חלל הרחם ולאחר מכן מצלמים אותו בעזרת רנטגן בכדי לראות את פיזור החומר ברחם ובחצוצרות, וכך להתרשם מצורתם. היסטרוסקופיה לעומת זאת הינה הליך בו מוחדר אל הרחם סיב אופטי זעיר בקוטר של שני מילימטר, עליו מורכבת מצלמה, דרכה מתקבלת תמונת וידאו של חלל הרחם. התמונה מועברת אל מסך טלוויזיה המצוי בחדר הבדיקה.
    גם בהליך ההיסטרוסקופי מוחדר נוזל לחלל הרחם (בדרך כלל תמיסה פיזיולוגית) אבל זה נעשה על מנת להרחיב אותו ולאפשר צפייה מיטבית ברחם. ההיסטרוסקופיה האבחנתית הינה הדרך המהימנה והיעילה ביותר לקבלת תמונה מדויקת אודות חלל הרחם ומצבו. מאידך צילום הרחם מאפשר גם איבחון של החצוצרות, בעוד ההליך ההיסטרוסקופי מאפשר בדיקה של חלל הרחם בלבד.